sobota, 18 grudnia 2010

Makaron gryczany soba z wieprzowiną na zimno

豚おろしそば
Soba to japoński makaron gryczany spożywany zarówno na ciepło, z bulionem lub smażony z różnymi dodatkami, jak i na zimno, maczany w sosie mentsuyu. Większość dostępnych na rynku makaronów soba powstaje z połączenia mąki gryczanej, mąki pszennej, wody i soli. Makaron, którego ja użyłam, był zrobiony w 100% z mąki gryczanej, stąd niepowtarzalny orzechowy smak był jeszcze bardziej wyraźny. Soba to ciekawa i nad wyraz zdrowa odskocznia od serwowanych na co dzień makaronów. Polecam!
Składniki na 2 porcje:
250 g gryczanego makaronu soba
200 g drobno pokrojonej wieprzowiny
Starta biała rzodkiew (ilość według uznania)
Drobno pokrojony szczypior (ilość według uznania)
1 łyżeczka sosu sojowego
1 łyżeczka sake
20 ml sosu mentsuyu (Mentsuyu jest podstawą wielu japońskich potraw, głównie makaronów. Można go zrobić samemu, a potrzeba do tego wody, sosu sojowego, mirinu, kombu i katsuobushi (wiórki z suszonego tuńczyka)).
60 ml wody
Odrobina oleju do smażenia
Przygotowanie:
Makaron soba przygotować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Należy pamiętać o tym, żeby po ugotowaniu umyć go pod strumieniem zimnej wody pocierając dłońmi. Umyty makaron dobrze odsączyć. Białą rzodkiew obrać i zetrzeć na tarce na drobnych oczkach. Wieprzowinę pokroić na cienkie i małe kawałki. Pokrojone mięso polać łyżeczką sake i sosu sojowego, wymieszać i odstawić na chwilę. W międzyczasie najpierw pokroić drobno szczypior, a potem wymieszać wodę z mentsuyu i rozlać ją do dwóch miseczek. Na patelni rozgrzać odrobinę oleju i usmażyć mięso. Odsączony dobrze makaron wyłożyć na talerze, na nim ułożyć rzodkiew i mięso. Całość posypać szczypiorem. 
Uwaga: Mąka gryczana jest bogata w witaminy i błonnik. Ma zbawienny wpływ na obniżenie poziomu ciśnienia krwi oraz poziomu cukru we krwi. Niestety większość składników odżywczych makaron gryczany traci podczas gotowania, dlatego absolutnie nie należy wyrzucać wody, w której był on gotowany. Woda ta nosi nazwę sobayu (dosł. gryczany wrzątek) i jest nieodłącznym elementem posiłku z makaronem gryczanym w roli głównej. Wlej ją do miseczki z sosem mentsuyu i delektuj się niepowtarzalnym smakiem gryki.

6 komentarzy:

  1. Szkoda, że większość składników, które są potrzebne do wykonania twoich przepisów są w Polsce niedostępne, albo jak już są to ich cena jest absurdalna...
    Czytam regularnie Twoje przepisy i nic po za ślinieniem mi nie zostaje... ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale to musi byc pyszne, a ktory kawalek wieprzowiny proponujesz?

    OdpowiedzUsuń
  3. Ojciec Dyrektor: Wiem, że ceny japońskich produktów w Polsce przyprawiają o zawrót głowy i bardzo nad tym ubolewam. Miejmy nadzieje, że kiedyś się to zmieni. Tymczasem pozdrawiam ciepło i dziękuję bardzo za czytanie mojego bloga.

    monikucha: Ja użyłam mieszanki różnych mięs wieprzowych, ale z powodzeniem można dodać samej łopatki wieprzowej. Tylko musisz ją bardzo cieniutko pokroić. Najlepiej zamrozić mięso i na krajalnicy lub ręcznie pociąć na paseczki o milimetrowej grubości. Pozdrawiam ciepło.

    OdpowiedzUsuń
  4. nie dodałaś,że najelegantszym sposobem spożywania makaronu w Japonii jest głośne wciąganie go ustami(takie nasze siorbanie)...

    OdpowiedzUsuń
  5. Anonimowy: Fakt, siorbanie w Japonii jest jak najbardziej wskazane i jest wyrazem naszego zachwytu nad spozywanym daniem. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam Serdecznie,

    Bardzo ciekawy przepis. Chciałbym się dowiedzieć czy byłaby Pani zainteresowana, abyśmy dodali przepis na naszą stronę z przepisami kuchni orientalnej?(www.PrzepisyChinskie.pl)
    Jeśli tak proszę o wiadomość na adres e-mail : pro_orient@o2.pl
    W mailu proszę o podanie przepisu oraz nazwy Pani bloga.
    Dodając na nasz serwis oczywiście zaznaczymy, że pochodzi z Pani bloga.

    Pozdrawiam i życzę miłego dnia
    Mateusz

    OdpowiedzUsuń