piątek, 30 kwietnia 2010

Kremowa zupa z małżami

クラムチャウダー
Bardzo sycąca zupa w sam raz dla miłośników owoców morza. Polecam!

Składniki na 4 porcje:
300 g małż w muszlach
3 plasterki bekonu
1 średnia marchew
5 małych młodych ziemniaków
2 łyżki mąki zwykłej
400 ml wody
200 ml mleka
1 kostka bulionowa
1 łyżka startego parmezanu
Sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Do garczka wlać wodę, wrzucić małże i gotować do momentu aż się otworzą. Wyjąć małże, a wodę zostawić. Bekon, marchew, ziemniaki pokroić, małże wyciągnąć z muszli. W garczku rozgrzać 1/2 łyżki oleju i smażyć na nim warzywa. Gdy trochę się przyrumienią, dodać 2 łyżki mąki, wymieszać i smażyć do momentu, aż zniknie mąka. Do tak przygotowanych warzyw wlać wodę, w której gotowane były małże, mleko, kostkę bulionową i gotować aż warzywa zmiękną. Następnie dodać łyżkę startego parmezanu i wymieszać. Na sam koniec wrzucić małże i doprawić do smaku solą i pieprzem.


wtorek, 27 kwietnia 2010

Korokke

コロッケ
Korokke to japońska wariacja na temat ziemniaka. Potrawa znana i lubiana tu przez wszystkich zagościła na japońskich stołach w 1872 roku i do dnia dzisiejszego na nich króluje. Warto choć raz spróbować ją zrobić, choć z góry ostrzegam, że w trakcie mogą puścić nerwy, bo klei się strasznie i do rąk i generalnie do wszystkiego. Ale warto, bo korokke po prostu rozpływają się w ustach. Polecam!

Składniki na 10 sztuk:
700 g ziemniaków
5 plasterków szynki
1/4 cebuli
Sól i pieprz do smaku

Biały sos:
  • 400 ml mleka
  • 30 g masła
  • 3 łyżki mąki zwykłej
  • Sól i pieprz
1 jajko, mąka i bułka tarta do obtoczenia
Przygotowanie:

Ziemniaki ugotować, ubić i odstawić do przestygnięcia. Cebulę i szynkę drobno pokroić, zeszklić na maśle i dodać do ziemniaków. Mieszając dodać sól i pieprz do smaku. Przygotować biały sos. W rondelku roztopić masło, dodać 3 łyżki mąki i dokładnie wymieszać. Do tak przygotowanej masy wlewać powoli mleko cały czas mieszając. Tak przygotowany sos wlać do ziemniaków, wymieszać i w razie konieczności raz jeszcze dodać soli i pieprzu.

Wstawić do lodówki na 30 minut, by masa wystygła i stwardniała. W między czasie rozbić jajko i przygotować mąkę i bułkę do obtoczenia. Masę wyjąć z lodówki i formować z niej kotleciki wielkości dłoni. Ponieważ masa bardzo się klei, polecam zwilżyć dłonie wodą lub olejem.

Tak przygotowane kotleciki obtaczać w kolejności: mąka, jajko, bułka tarta.

Gotowe korokke smażyć na złoty kolor i odstawić na kratkę, by choć trochę oleju z nich spłynęło. Podawać ciepłe z sosem keczupowo-majonezowym (w proporcji 1:1).


Sałatka z makaronem ryżowym

春雨サラダ
Makaron ryżowy bardzo popularny tu w Japonii, w Polsce nie ma chyba zbyt wielu miłośników. A powinien, bo jest smaczny, niskokaloryczny i bardzo dobrze komponuje się z warzywami. Polecam!

Składniki:
40 g makaronu ryżowego
1 marchew
1 średni ogórek
1 bakłażan
5 plasterków szynki

Dressing:
  • 1 łyżka sosu sojowego
  • 1 łyżka octu
  • 1 łyżka oleju sezamowego (koniecznie!)
  • 1 łyżeczka cukru
Sezam do posypania
Przygotowanie:
Makaron ryżowy ugotować. Marchew, ogórek i szynkę pokroić na cieniutkie paseczki.

Bakłażan też pokroić na paseczki i usmażyć go na patelni. Składniki dressingu połączyć ze sobą i wlać do naczynia na sałatkę. Dodać makaron, warzywa i szynkę. Wszystko wymieszać i posypać sezamem.

poniedziałek, 26 kwietnia 2010

Babeczki na parze

蒸しパン
Mushipan, to japońskie babeczki na parze. Są bardzo łatwe i szybkie w przygotowaniu. Mięciutkie, delikatnie słodkie, po prostu smaczne. W sam raz na podwieczorek. Polecam!
Składniki na 8 babeczek:
150 g mąki zwykłej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
50 g cukru
2 jaja
100 g jogurtu
1 łyżka oleju
4-5 kropli aromatu waniliowego
Przygotowanie:
W jednej misce wymieszać mąkę, proszek do pieczenia i cukier, a w drugiej połączyć ze sobą jajka, jogurt, olej i armat waniliowy. Masę jajeczną wlać do mąki i delikatnie wymieszać. Tak przygotowane ciasto rozlać do aluminiowych foremek i umieścić je na patelni.

Wlać około 2 cm wody i do momentu wrzenia gotować na dużym ogniu.

Następnie zmniejszyć ogień i gotować 10 minut cały czas pod przykryciem.

Można podawać na ciepło lub schłodzone w lodówce. Ja do połowy ciasta dodałam sproszkowaną zieloną herbatę matcha, ale z powodzeniem można dodać kakao czy świeże owoce.

niedziela, 25 kwietnia 2010

Kurczak po japońsku

唐揚げ
Karaage to nazwa bardzo popularnej w Japonii potrawy z kurczaka. Do jej przygotowania najlepsze jest mięso z udek z kurczaka, choć można je ewentualnie zastąpić mięsem z piersi. Karagae są chrupiące, smaczne i bardzo łatwe w przygotowaniu. Są tak dobre, że na jednym przygotowaniu na pewno się nie skończy. Potrawa ta uzależnia;) Polecam!

Składniki:
500 g mięsa z udek z kurczaka
3 starte ząbki czosnku
Starty korzeń imbiru (tyle samo, co czosnku)
2 łyżki sosu sojowego
1/5 łyżki stołowego białego wina (w oryginalnym przepisie używa się ryorishu, czyli "alkoholu do gotowania". Jest to rodzaj sake stosowany powszechnie w japońskiej kuchni)
1 plaster ananasa
Pieprz i sól do smaku
Mąka ziemniaczana do obtoczenia
Przygotowanie:

Mięso pokroić w dużą kostkę i włożyć do woreczka foliowego. Następnie dodać dwie łyżki sosu sojowego, wino, czosnek, imbir i starty plaster ananasa. Wszystkie składniki w woreczku wymieszać. Wstawić do lodówki na co najmniej 3 godziny.

Przed planowanym podaniem schłodzone kawałki mięsa jeden po drugim obtoczyć sowicie w mące ziemniaczanej.

Smażyć na głębokim oleju na złocisty kolor i odcedzić układając na papierze.

Tym razem podałam z japońskim omletem "tamagoyaki" i sałatką z pomidorem i ogórkiem.

sobota, 24 kwietnia 2010

Kotlety mielone z serem tofu

豆腐ハンバーグ
Niby zwykłe kotlety, ale dzięki serowi tofu zyskują lekkości i delikatności w smaku. I co ważne, są mniej kaloryczne od tradycyjnych. Polecam!

Składniki na kotlety (dla 4 osób):
250 g mięsa mielonego
150 g sera tofu
1 jajo
15 g bułki tartej
Sól i pieprz do smaku
1 mała cebula (dla tych, co lubią)
Składniki na sos:
1/4 szklanki keczupu
1 łyżka sosu ostrygowego
2 łyżki czerwonego wina
1 szklanka wody
1 kostka rosołowa
Trochę mąki ziemniaczanej do zagęszczenia sosu
Przygotowanie:
Kotlety robimy tak jak zawsze, tylko zanim wkroimy do nich ser tofu, to należy go porządnie odsączyć z wody. Najlepszą metodą jest zawinięcie sera w papier kuchenny i podgrzanie w kuchence mikrofalowej przez około 2 minuty. Po wyciągnięciu, odwinąć papier i poczekać aż ser wystygnie. Następnie pokroić go na większe kawałki i wmieszać do mięsa. Tak przygotowane kotlety smażyć i gotowe polać pomidorowym sosem. Przygotowanie sosu polega na zagotowaniu wszystkich składników i zagęszczeniu na koniec mąką ziemniaczaną. Jedną łyżeczkę mąki rozpuścić w odrobinie wody i stopniowo dodawać do sosu cały czas go mieszając. Gdy będzie już odpowiednio gęsty, polać nim kotlety i voila! Ja podałam je z ryżem, sałatką z brokułów i kukurydzy oraz z pędami bambusa w zalewie sojowej.

piątek, 23 kwietnia 2010

Paluchy z bekonem

ベーコンエビ
To pieczywo lubię nie za smak, który oczywiście jest bez zarzutu, ale za finezyjny kształt wyczarowany nożyczkami. Wycinając takie cuda, czułam się jak Edward Nożycoręki;) Japońska nazwa to "krewetki z bekonem". Bekon jest, to prawda, ale po krewetkach ani śladu. Ponoć właśnie ten ciekawy kształt przypomina Japończykom krewetki. Ja polecam!

Składniki :
230 g mąki chlebowej
70 g mąki zwykłej
4 gramy suchych drożdży
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
170 ml wody
10 g masła
4 plasterki bekonu lub innej wędliny
Przygotowanie:
Wszystkie składniki (oprócz bekonu) połączyć ze sobą, wyrobić gładkie ciasto i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości. Gdy już nam podrośnie, zagnieść raz jeszcze i uformować 4 kulki. Przykryć je zwilżoną ściereczką i odstawić na 10 minut. Następnie rozwałkować podłużnie każdą kulkę i na tak przygotowanym cieście ułożyć bekon, zawinąć końce do środka i zwinąć.

Tak przygotowane ciasto odstawiamy znów w ciepłe miejsce do podwojenia objętości. Ostatnim etapem jest finezyjne nacięcie ciasta. Tniemy ciasto pod ostrym kątem i rozchylamy kawałki na prawą i lewą stronę.

Przed włożeniem paluchów do piekarnika, spryskać paluchy jak i samo wnętrze piekarnika wodą. Dzięki temu skórka będzie bardziej chrupiąca. Piec w nagrzanym piekarniku około 25 minut w 210℃.

czwartek, 22 kwietnia 2010

Pomidory i szpinak w sosie tuńczykowym


トマトとほうれん草のツナドレッシング
Szpinak. W przedszkolu przyprawiał mnie o gęsią skórkę, a teraz jest jednym z moich ulubionych warzyw. W Japonii jest tylko świeży, a zielone szpinakowe papki Japończycy znają tylko z bajek o Popeye'u.

Składniki:
Świeży szpinak
2 średnie pomidory
Sos:
1 puszka tuńczyka w sosie własnym
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżeczka cukru
1 starty ząbek czosnku
Szczypta pieprzu


Przygotowanie:

Szpinak dokładnie umyć, wrzucić do wrzącej osolonej wody i gotować ok.2-3 minut. W międzyczasie przygotować sos mieszając podane wyżej składniki.
Szpinak zaraz po ugotowaniu schłodzić strumieniem zimnej wody (dzięki temu nie straci on koloru i smaku). Dokładnie odsączony z wody szpinak i pomidory pokroić i polać przygotowanym sosem. Można podać z bagietką lub jako sos do makaronu. Polecam!



środa, 21 kwietnia 2010

Sałatka ziemniaczana

ポテトサラダ
Prosta sałatka, która gości bardzo często na japońskich stołach.

Składniki:

5 małych ziemniaków
1 średnia marchew
1/2 świeżego ogórka
2 jaja ugotowane na twardo
4-5 łyżek majonezu

(A)
3 łyżki octu
1 łyżka oleju
Odrobina cukru
Sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Składniki z grupy (A) dobrze wymieszać. Ziemniaki i marchew ugotować. Gdy ostygną, ziemniaki ubić, a marchew pokroić w cienkie plasterki. Ogórek również pokroić w cienkie plasterki, potem lekko go posolić, trochę zagnieść i wycisnąć nadmiar soku. Jaja pokroić drobniutko. Wszystko wrzucić do miski, wymieszać i dodać składniki (A). Na koniec dodać majonez oraz sól i pieprz do smaku.

Do tej sałatki czasami dodaje też kilka pokrojonych w paseczki plasterków szynki. Zwolennicy cebuli, której ja osobiście nie cierpię, mogą też wkroić jej połowę i smak sałatki się wtedy nieco wyostrzy. Polecam!




Print Page

wtorek, 20 kwietnia 2010

Ośmiornice w pomidorach        

たこのトマト煮
Przepis sam w sobie jest bardzo prosty. Najtrudniejsze może okazać się kupienie ośmiornicy;)

Składniki:
Ok. 1 kg ośmiornic
Ok. 20 czarnych oliwek
1 puszka pomidorów w sosie własnym
2 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy z oliwek
Pieprz i sól do smaku

Przygotowanie:
W garczku rozgrzać Oliwę z oliwek, wrzucić starty drobniutko czosnek, a następnie dodać pokrojone w kawałki ośmiornice, czarne oliwki i pomidory z puszki. Wszystko wymieszać i gotować na średnim ogniu ok. 1,5 godziny. Gdy ośmiornice będą miękkie, doprawić pieprzem i solą. Przed podaniem odstawić na 2,3 godziny, by smak ośmiornic "przeszył" pomidory. Jeśli ktoś posiada szybkowar, to przygotowanie w nim tej potrawy zajmie zaledwie 10 minut. Podawać z bagietką. Polecam!


Print Page