niedziela, 19 lutego 2012

Grillowany kurczak z białą rzodkwią

おろしチキン
Daikon, japońska biała rzodkiew, jest najczęściej uprawianym warzywem w Japonii. W kuchni japońskiej ma szerokie zastosowanie. Młode sadzonki (kaiware daikon) używa się do sałatek, jako przybranie lub do przygotowania zup i sosów. Zielone liście bywają marynowane, duszone w bulionie lub podsmażane. Najważniejszy jest jednak korzeń. Drobno poszatkowany zdobi sashimi, starty jest składnikiem na przykład sosu do tempury, a równie często podaje się go z makaronem soba. Można go też kisić, dusić i gotować. W poniższym przepisie drobno starty podkreśla smak kurczaka i sosu mentsuyu. Polecam!
Składniki:
40 dag filetu z udźca kurczaka
1 średnia biała rzodkiew
60 ml wody
20 ml sosu mentsuyu
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej + odrobina wody do rozpuszczenia mąki
Sól i pieprz
Przygotowanie:
Białą rzodkiew obrać i zetrzeć na małych oczkach tarki. Mięso umyć, pokroić na mniejsze kawałki, przyprawić solą i pieprzem. Tak przygotowane mięso smażyć na grillu. W międzyczasie na małej patelni doprowadzić do wrzenia wodę i sos mentsuyu. Mąkę ziemniaczaną rozpuścić w wodzie i stopniowo dolewać do sosu cały czas mieszając. Gdy sos będzie wystarczająco gęsty, zdjąć z ognia. Startą białą rzodkiew nałożyć na talerz, obok ułożyć grillowane kawałki kurczaka i polać gorącym sosem. Całość delikatnie doprawić solą i pieprzem. 

środa, 15 lutego 2012

Japoński pilaw z krewetkami

エビピラフ
Pilaw przywędrował do Japonii z Indii i obok yakimeshi (ugotowany ryż smażony na oleju z jajkiem i dodatkami) wywodzącego się z Chin, jest popularnym sposobem na przyrządzanie ryżu. Do przygotowania wykorzystałam suihanki (niezawodne urządzenie elektryczne do gotowania ryżu), choć myślę, że z powodzeniem można przyrządzić ten pilaw tylko na patelni (bulion radzę wtedy dodawać stopniowo i dusić tak jak risotto). W smaku mocno krewetkowy. Polecam!
Składniki:
300 g japońskiego ryżu
200 g krewetek (mrożonych lub surowych)
360 ml wody
1 kostka bulionowa
1 marchew
1/2 cebuli
Kilka łyżek kukurydzy konserwowej
2 łyżki masła
Sól i pieprz
Przygotowanie: 
Ryż umyć i dokładnie odcedzić. Krewetki obrać z pancerzy i pokroić na mniejsze kawałki. Cebulę drobno poszatkować. Marchew pokroić w kosteczkę. Na patelni roztopić 2 łyżki masła, wrzucić krewetki, cebulę, marchew oraz kukurydzę konserwową. Wszystko dokładnie wymieszać i podsmażyć. Doprawić solą i pieprzem. Gdy warzywa zmiękną, dodać surowy ryż. Cały czas mieszając smażyć do momentu, aż ryż zrobi się przezroczysty. Gotowy ryż z warzywami przełożyć do suihanki. Kostkę bulionową rozpuścić w 360 ml wody i zalać bulionem ryż z warzywami. Dalej wystarczy nacisnąć tylko przycisk START i po ok. 40 minutach mamy gotowy aromatyczny pilaw. Można podać z sadzonym jajkiem.

środa, 1 lutego 2012

Doria- zapiekanka po japońsku

ドリア
Doria, to nazwa japońskiej zapiekanki z ryżu. Nie jest to potrawa rdzennie japońska (ma włoskie lub francuskie korzenie), ale od momentu, w którym zagościła w Japonii, już na stałe weszła do tamtejszego menu. Po raz pierwszy w 1925 roku przygotował ją Szwajcar, ówczesny szef kuchni New Grand Hotel w Yokohamie. Teraz serwują ją głównie rodzinne restauracje typu Royal Host lub Denny's. Wśród wielu przepisów na dorie, ten, który przedstawiłam poniżej, jest tym podstawowym. Z pozdrowieniami dla Agnieszki!

Składniki:
Ok. 350 g ugotowany japońskiego ryżu
300 g piersi z kurczaka
7 pieczarek
1 mała cebula
Ketchup (ilość według uznania)
Starty ser żółty (ilość według uznania)
Sól i pieprz
Masło (do wysmarowania formy do pieczenia)
Olej do smażenia
Składniki na sos beszamelowy:
400 ml mleka
30 g masła
3 łyżki mąki
1/2 bulionu w kostce

Przygotowanie:
Ugotować ryż. Cebulę drobno poszatkować. Pieczarki pokroić na małe kawałki. Umytą pierś z kurczaka także pokroić na kawałki i przyprawić solą oraz pieprzem. Na patelni rozgrzać trochę oleju i podsmażyć kurczaka, cebulę i pieczarki. Gdy mięso nie będzie już surowe, dodawać stopniowo ugotowany ryż i ketchup. Wszystko dokładnie wymieszać. Formę do pieczenia wysmarować masłem i przełożyć do niej gotowy farsz. Na małej patelni roztopić 30 g masła. Dodać 3 łyżki mąki i przy pomocy łopatki rozprowadzić ją tak, by nie powstały żadne grudki. Całość zalać mlekiem i na małym ogniu, cały czas mieszając, gotować do momentu, aż sos zgęstnieje. Na koniec dodać bulion w kostce. Gotowym sosem zalać farsz. Zetrzeć żółty ser i posypać nim wierzch zapiekanki. Całość zapiekać w piekarniku w temperaturze ok. 180℃ do czasu, aż ser się lekko przypiecze.



sobota, 28 stycznia 2012

Katsudon

カツ丼
Katsudon (katsu - kotlet, don - miska), kotlet wieprzowy na ryżu, jest w menu prawie każdej restauracji i należy do najczęściej spożywanych potraw w Japonii. To danie proste w przygotowaniu (jego pomysłodawcą był licealista!) i bardzo sycące. Spożywanie katsudon przed ważnym egzaminem jest wręcz tradycją wśród japońskich uczniów. W języku japońskim "katsu" oznacza również zwycięstwo, więc katsu-don ponoć gwarantuje pomyślny wynik;)  Polecam (nie tylko przed egzaminem)!


Składniki na dwie porcje:
Ryż japoński
2 kotlety schabowe
4 jaja
1/2 cebuli
100 ml wody
3 łyżki cukru
2 łyżki sosu sojowego
2 łyżki mirin'u2 łyżki sake2 łyżeczki dashi w proszku

Przygotowanie:
Jaja rozbić, po 2 sztuki wbić do 2 osobnych misek i z grubsza wymieszać. Cebulę pokroić w większe kawałki. Wodę, cukier, sos sojowy, mirin, sake i dashi dokładnie wymieszać. Ryż ugotować. Kotlety schabowe usmażyć. Na małą patelnię wrzucić połowę pokrojonej cebuli i wlać połowę wcześniej wymieszanych przypraw. Od momentu wrzenia gotować ok. 3 minut. Dodać pokrojony na kawałki kotlet schabowy i całość zalać 2/3 porcji rozbitych jajek. Na dużym ogniu wszystko delikatnie wymieszać i gdy jajka będą już do połowy ścięte, dodać resztę. Zdjąć z ognia zanim zetnie się całe jajko. Do głębszej miski nałożyć porcję ryżu, a na niej ułożyć usmażone jajka z cebulą i kotletem. W ten sam sposób przygotować drugą porcję. 


niedziela, 22 stycznia 2012

Kotlety mielone z gałką muszkatołową w gęstym warzywnym sosie

煮込みハンバーグ
Kotlety mielone według poniższego przepisu zachwycają! A powodów do zachwytu jest kilka. Po pierwsze, są niewiarygodnie miękkie - wręcz rozpływają się w ustach! Po drugie, sos jest wyjątkowo smaczny - świetnie podkreśla smak warzyw i idealnie komponuje się z gałką muszkatołową w kotletach. Takie kotlety mielone  podane z białym ryżem i prostą sałatką ze świeżego szpinaku i kukurydzy (warzywa wystarczy podsmażyć na maśle i doprawić dobrym sosem sojowym) może być fajnym pomysłem na niedzielny obiad. Polecam!

Składniki na kotlety:
250 g mielonego mięsa (ja użyłam mięsa z mielonej łopatki)
1/2 małej cebuli
1 jajko
80 ml mleka
1/2 szklanki bułki tartej
Gałka muszkatołowa (ilość według uznania)
Sól i pieprz do smaku
Składniki na sos:
300-350 ml wody
5 łyżek ketchupu
3 łyżki sosu ostrygowego
1/2 kostki bulionowej
1/2 średniej marchwi
Pieczarki (ilość według uznania, ja dałam ich sporo)
1/2 małej cebuli
2 łyżki mąki
1 łyżka masła 


Przygotowanie:
1/2 małej cebuli drobno poszatkować, podsmażyć na złoty kolor i odstawić do wystygnięcia. Mięso mielone połączyć z jajkiem, mlekiem i bułką tartą. Całość sowicie doprawić gałką muszkatołową oraz delikatnie posolić i popieprzyć. Do tak przygotowanego mięsa dodać wcześniej podsmażoną cebulę i dokładnie wszystko wymieszać. Z gotowej masy uformować małe kotlety i odstawić przykryte folią spożywczą. Marchew, pieczarki i cebulę pokroić na większe kawałki. Na patelni roztopić masło i podsmażyć warzywa. Dodać mąkę, wymieszać i zalać całość wodą. Następnie dodać 1/2 kostki bulionowej, ketchup oraz sos ostrygowy. Całość wymieszać i gotować na małym ogniu do momentu wrzenia. Na drugiej patelni rozgrzać olej i usmażyć na nim kotlety. Gdy będą gotowe, przelać gotowy sos na patelnię z kotletami i gotować całość na średnim ogniu przez ok 10-15 minut. Polecam podawać z białym ryżem.

środa, 18 stycznia 2012

Osechi-ryori 2012 - Japońskie potrawy noworoczne

W Japonii Nowy Rok wita się ze smakiem:) Przez pierwsze trzy dni Nowego Roku wszyscy kosztują osechi-ryori, czyli noworocznych potraw, których przygotowanie zaczyna się już na parę dni przed wielkim świętowaniem. Są wśród nich między innymi : pasta ze słodkich ziemniaków, kalmary na różne sposoby, potrawka z bambusa takenoko i konnyaku (galareta z bulwy roślinnej zwanej diabli język), gotowane grzyby shiitake, słodka czarna fasola kuromame, kiełbasa rybna kamaboko, ikra śledzia kazunoko i wiele wiele innych. A na zdjęciach to wszystko, co gościło na moim noworocznym stole.